název:

lokalita:

hledat pouze

Kaple Panny Marie zv. "Vysocká"

Stavba pochází z 2. poloviny 19. století a váží se k ní četné legendy. Poblíž poutní kaple se nachází malá vodní kaple s pramenem léčivé vody. Před pár lety byl celý tento areál zrekonstruován. Každoročně se zde koná pouť. Termín je v neděli nejblíže církevnímu svátku Narození Panny Marie (září).

Poloha: 18 km východojižně od Zlína, odtud - přes Vizovice, Újezd do Vysokého Pole, kaple - severozápad - 1 km.

Historie a popis poutního místa: poutní kaple Panny Marie zv. "Vysocká" s blízkým pramenem dobré vody byla postavena v r. 1748. Pro její provoz byl ustanoven poustevník, který měl za to od majitele broumovského panství deputát. Kaple byla o poutích hojně navštěvována až do doby svého zrušení a zboření v r. 1790. Stalo se tak v rámci josefínských reforem. Mariánský oltář byl převezen z kaple do farního kostela v Újezdě, kde poutě na mariánské svátky pokračovaly spolu s průvody na místo bývalé kaple.
Znovuobnovení kaple je spjato se jménem soukeníka Kolíska z Vizovic, který při pobytu v cizině ztratil ženu a dvě děti. Po návratu domů vedl přísný život (snad jako pokání za nějaký zlý skutek) a z posbíraných milodarů postavil na původním místě nejprve malou kapličku, později zvětšenou do nynější podoby. Představený obce Vysoké Pole se zavázal 30.4. 1875, že obec bude kapli udržovat v dobrém stavu. Svatyně byla vysvěcena 5.6.1876. Ke studánce lidé chodívali pro vodu zejména při dětských nemocech. Na poděkování při uzdravení dítěte zavěšovaly maminky na planou hrušku u studánky dětské košilky.

Adresa

Kaple Panny Marie zv. "Vysocká"
763 25 Vysoké Pole

Kontakt

telefon: +420 606 766 008

Kontaktní osoba

OÚ Vysoké Pole

Turistické cíle

všechny
Informační dvůr
Informační dvůr
Vysoké Pole
1.1 km
Envicentrum pro krajinu
Vysoké Pole
1.1 km
Vzdělávací středisko pro děti a dospělé z Vysokého Pole i okolí. Soubor budov, které mají ukázat typické valašské stavitelství, ale také pomoci naváza...
Letní kino
Újezd
1.3 km
Letní kino se nachází v areálu zrekonstruovaného koupaliště. Je v provozu červenec - srpen. Promítání začíná ve 21 hodin....

Aktivity

všechny
Koupaliště Újezd
Koupaliště Újezd
Újezd
1.5 km
Tělocvična ZŠ Újezd
Tělocvična ZŠ Újezd
Újezd
2.0 km
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest