název:

lokalita:

hledat pouze

Kostel sv. Vojtěcha

Kostel sv.Vojtěcha je nesporně nejstarší budovou ve Slavičíně. Zároveň však také patří mezi nejstarší historicky doložené kostely v kraji. Jeho vznik je datován do období mezi roky 1095 až 1141.

Kostel sv.Vojtěcha se nachází na nejvýše položeném místě ve Slavičíně, po pravé straně komunikace vedoucí směrem na obec Lipová. Díky své poloze se jedná o orientační bod, viditelný téměř z jakéhokoliv místa ve městě.

Slavičínský kostel je nesporně nejstarší budovou ve Slavičíně. Zároveň však také patří mezi nejstarší historicky doložené kostely v kraji. Jeho vznik je datován do období mezi roky 1095 až 1141. Stavební vývoj slavičínského kostela dokumentují zejména starší stavební prvky, k jejichž odkrytí došlo v roce 1956 při otloukání omítky a opravě fasády chrámového zdiva. Nejstarší stavba byla výrazně kratší a nižší, než je současný stav. Kostel stál samostatně bez věže, kterou nahrazovala dřevěná zvonice stojící nejspíše před vchodem do kostela. Ten začínal na úrovni dnešního kůru a končil zhruba v místech okraje bočních kaplí směrem k hlavnímu oltáři, což přesvědčivě dokazuje vybourané zdivo na půdě kostela.

Další stavební úpravy lze rozdělit do čtyř etap. Snad nejdůležitější jsou stavební úpravy ze druhé poloviny 17. století. Původní stavba zřejmě nestačila pojmout velké množství věřících a proto byly v roce 1668 nákladem majitele divnického panství Zdeňka ze Zástřizlů přistavěny ke kostelu obě dnešní boční kaple a v roce 1690 za přispění téhož dobrodince i kůr s věží. Ke konci 17. století tedy kostel sv. Vojtěcha získal v podstatě dnešní architektonický vzhled.

Na hřbitově se nachází významný památník - společný hrob 28 amerických letců, jejichž pozůstatky zde byly uloženy 31. srpna 1944. Zahynuli při letecké bitvě nad Slavičínem dne 29. 8. 1944. V roce 1946 byla těla letců exhumována a převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine u města Saint Avold ve Francii nebo na národní hřbitovy v USA, ojediněle na hřbitovy civilní.

Kostel sv. Vojtěcha ve Slavičíně je majetkem Římskokatolické farnosti Slavičín.

Adresa

Kostel sv. Vojtěcha
Komenského
763 21 Slavičín

Kontakt

telefon: +420.577341073, +420.739245911

Turistické cíle

všechny
Zámek Slavičín
Slavičín
0.3 km
Zámek Slavičín, který vznikl 18. století přestavbou starší trvzi, je v současnosti využíván jako restaurace a vinárna. Zámek byl navrácen předválečným...
Městské muzeum Slavičín
Slavičín
0.4 km
Specialitou městského muzea ve Slavičíně je expozice věnovaná letecké bitvě, která se v okolí města odehrála na konci 2. světové války....
Naučná stezka Po stopách osídlení Slovanů
Naučná stezka Po stopách osídlení Slovanů
0.4 km
Naučná cykloturistická trasa představuje na 4 zastaveních historické zajímavosti okolí Slavičína a Nevšové. Po nové cyklotrase se dostanete přes obec ...

Aktivity

všechny
Kuželna - Zámecký park
Kuželna - Zámecký park
Slavičín
0.2 km
Hřiště - Zámecký park
Hřiště - Zámecký park
Slavičín
0.2 km
Sportovní hala
Sportovní hala
Slavičín
0.4 km
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest