název:

lokalita:

hledat pouze

Česko-slovenský mechanický betlém

Unikátní mechanický betlém v Horní Lidči prezentuje dřevořezby čtyřicítky nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje – například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. Velkým lákadlem jsou pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Obdivovat můžete 65 mechanicky se pohybujících figur. Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur filmový snímek, který návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak jak se v průběhu staletí vyvíjel život v našem kraji, v česko-slovenském pomezí.
Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému je osazeno asi 220 figur, z toho 65 pohyblivých, více jak 100 vyřezávaných staveb.

V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném momentu ve filmu hovoří.  Podmanivá hudba včetně průvodního slova dotváří výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška.

Autor námětu – Josef Tkadlec, scénář – Naďa Urbášková, návrh betlémské scény –  Jan Teisler, světelný design –  Jan Plesník, kamera – Martin Žucha, hudba – Jiří Pavlica, stavba scény, mechaniky – Zdeněk Tkadlec, výtvarné práce – Jana Trubačová.          

Při stavbě betlému byl kladen velký důraz na vytvoření zajímavého prostoru, ale také atmosféry, která divákovi umožňuje prožít hluboký duchovní zážitek.  Tím je betlém charakteristický a mimořádný.  

Kapacita hlediště je 45 míst, doporučujeme rezervovat si prohlídku telefonicky, zejména před vánočními svátky.

Betlém byl realizován ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku. Projekt „Česko-Slovenský pohyblivý Betlém“ byl spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci Operačního   programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Adresa

Horní Lideč

Kontakt

telefon: +420 737 701 047

Turistické cíle

všechny
Kostel sv. Václava
Horní Lideč
1.0 km
Kostel je zasvěcen svatému Václavovi, patronu země, jehož doba je připomenuta i v materiálech stavby: dřevu, kameni, jednoduché omítce. Obvod kostela ...
Památky lidové architektury
Horní Lideč
1.2 km
Dřevěné domky v místní části Kočičina....
Lačnovské rybníky
Horní Lideč
1.3 km
Na katastru obce se nachází část soustavy tří Lačnovských rybníků s možností rybolovu a s výskytem vzácné květeny lilie zlatohlavé a vstavače blamatéh...

Aktivity

všechny
Prodej a servis jízdních kol
Horní Lideč
0.0 km
Relaxační a turistické centrum
Relaxační a turistické centrum
Horní Lideč
0.3 km
Sportovní areál
Sportovní areál
Valašské Příkazy
2.2 km
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest