název:

lokalita:

hledat pouze

Státní zámek Vizovice

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených interiérů ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Interiéry noblesního zámku jsou zařízeny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru s množstvím porcelánu i rozsáhlou sbírkou obrazů. Expozice ukazuje autentické zámecké bydlení. Zámecká kaple je ojedinělá výzdobou i relikviářem, který obsahuje stovky ostatků svatých. Zámecký park ve francouzském a anglickém stylu svádí k odpočinku, zámecká čokoládovna zase k mlsání.

Expozice / prohlídková trasa

Reprezentativní prostory prvního patra zámku a zámecké kaple. Interiéry jsou bohatě vybaveny hodnotným nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru a klasicismu s množstvím porcelánu, orientálních předmětů a hlavní částí zámecké obrazové sbírky.

Expozice / prohlídková trasa

Nově zpřístupněné prostory druhého patra zámku s pokoji určenými rodinným příslušníkům a hostům. Cílem expozice je ukázat dobovou atmosféru obytných prostor zámku. V intimním prostředí salonků je velké množství autentických osobních předmětů a další část obrazové sbírky.

Zámek Vizovice leží na úpatí Vizovických hor, v centru městečka Vizovice. Objekt je snadno dostupný po silnici 1. třídy ze Zlína (15 km směr Vsetín). Nachází se v těsné blízkosti hlavní křižovatky pod vizovickým kostelem. V okolí kostela a zámeckého areálu je několik parkovacích ploch, z nichž je zámek dostupný do 5 minut pěší chůze. Zámek stojí na místě bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století. Jeho dnešní podoba pochází z poloviny 18. století, kdy byly staré budovy strženy a nahrazeny stavbou novou, v barokním a klasicistním stylu. Majitel panství, hrabě Heřman Hanibal z Blümegen, pověřil stavbou zámku brněnského architekta F. A. Grimma. Současně se zámkem byla dokončena i zámecká zahrada ve francouzském a anglickém stylu s plastikami Ondřeje Schweigla. Zámecká budova je honosně zařízena nábytkem ve stylu baroko, rokoko, klasicismus a biedermeier, s množstvím cenných sbírek porcelánu či orientálních předmětů. Součástí interiérů je také rozsáhlá a velmi cenná sbírka obrazů a grafik, řadící se svým významem hned za arcibiskupskou obrazárnu v Kroměříži. Celek pak doplňuje řada drobných předmětů z osobního vlastnictví posledních majitelů, ke kterým patří mimo jiné také soubor více než třiceti stolních společenských her. Zámek je Národní kulturní památkou ve správě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži. Interiéry zámku jsou přístupné veřejnosti ve dvou prohlídkových trasách. Základní trasa je vedena prvním patrem zámku a nabízí prohlídku reprezentativních prostor. Součástí prohlídek je také návštěva zámecké kaple, bohatě vyzdobené sochařem a štukatérem Ondřejem Schweiglem. Výběrová trasa nabízí návštěvníkům prohlídku druhého patra zámecké budovy, kde se nacházejí pokoje služebných, knihovna, rodinné pokoje a pokoje pro hosty. Zámecká zahrada je volně přístupná po celý rok. V průběhu návštěvnické sezóny se zde každoročně koná cyklus koncertů vážné hudby a také nepravidelné akce pro děti i dospělé. V bezprostřední blízkosti zámku je možné navštívit prodejní galerii Celebra a Zámeckou čokoládovnu. Ve městě pak známou likérku Rudolf Jelínek či soukromou sklárnu Glass Ateliér. K tradičním patří ukázka tvorby vizovického pečiva v rodině Zádrapových.

Adresa

Státní zámek Vizovice
Palackého 376
763 12 Vizovice

Kontakt

telefon: +420 577 452 762 (pokladna); +420 724 316 410 (kastelánka)

Kontaktní osoba

Jana Pluhařová, kastelánka

Turistické cíle

všechny
Zámecká zahrada Vizovice
Vizovice
0.2 km
Hodnotná a veřejnosti celoročně přístupnán zámecká zahrada ve francouzském a anglickém stylu s plastikami Ondřeje Schweigla byla dokončena současně se...
Janův hrad - zřícenina Vizovice
Vizovice
0.4 km
Prokopovský dvůr na Janově hoře vystavený v letech 1710-1713. Ke zřícenině vede červená turistická značka z centra Vizovic. Přímo z hradu se nabízí pě...
Naučná stezka Vizovické prameny
Vizovice
0.4 km
Naučná stezka představuje na 7 zastaveních historické a přírodovědné zajímavosti Vizovic a okolí jižně od města. Je vhodná pro pěší i cyklisty a její ...

Aktivity

všechny
TJ  Horymír Vizovice
TJ Horymír Vizovice
Vizovice
0.7 km
Dětské hřiště
Dětské hřiště
Lhotsko
2.4 km
JK Krásno Chrámečné
JK Krásno Chrámečné
Bratřejov
2.4 km
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest