název:

lokalita:

hledat pouze

Čertovy skály v Lidečku

Unikátní skalní stěna na okraji obce Lidečko. Skály představují ideální lezecký terén i zajímavý turistický cíl pro každého. Jedná se o přírodní památku. Kolem skal prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Vznik a uspořádání skal je námětem řady bájí a pověstí.

Poloha

Čertovy skály se nachází na severním okraji obce Lidečko, na jihozápadním svahu kóty Kopce (699 m n. m.), v nadmořské výšce 450–490 m, na levém údolním svahu říčky Senice.

Popis

Vlastní skalní útvar tvoří svisle ukloněná pískovcová lavice, vysoká až 25 m a široká 2,5 m, protažená ve směru severovýchod – jihozápad v délce asi 150 m. Množství svislých puklin člení lavici do mohutných stupňovitě uspořádaných kvádrů. Povrch pískovcových stěn pokrývají skalní výklenky a dutiny.

Další informace

Čertovy skály patří k nejnavštěvovanějším skalám na Valašsku. Jsou využívány horolezci jako cvičné skály s množstvím vytýčených tras (okolo sta výstupových linií). Přímo v lokalitě dochází také k nelegálnímu táboření. V důsledku vysoké návštěvnosti (až několik desítek horolezců, skály jsou za příznivého počasí doslova přeplněny) dochází v okolí skal k výrazné erozi. 
Přímo za skalní hradbou prochází také značená turistická stezka.

Čertovy skály jsou výrazný krajinný prvek, skalní výchoz tvořený blokem odolných vrstev pískovců, vypreparovaných činností vody a povětrnostních vlivů. Skalní hřeben se nachází na severním okraji obce Lidečko. Od roku 1966 jsou chráněny, v současné době v kategorii přírodní památka.

Adresa

PP Čertovy skály
756 12 Lidečko

Kontakt

Kontaktní osoba

IC Českého svazu ochránců přírody Pulčín

Turistické cíle

všechny
Hrad Pulčín
Hrad Pulčín
Francova Lhota
2.6 km
Skalní hrad Pulčín byl postaven ve 13. a zanikl koncem 15. století....
NPR Pulčín - Hradisko
Francova Lhota
2.7 km
Národní přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko tvoří nápadné Pulčínské skály a vrchol Hradisko (773 m n. m.) včetně jeho prudkých svahů a v lese ukrytýc...
Lačnovské skály
Lačnov
2.8 km
Pískovcový skalní útvar na hřebeni Vizovických vrchů, ležící 2,5 km severovýchodně od obce Lačnov, na vrchu Vrátnice (683 m n. m.). ...

Aktivity

všechny
Čertovy skály
Čertovy skály
Lidečko
0.1 km
Lyžařsko-turistický klub Lidečko - lyžařké vleky
Lyžařsko-turistický klub Lidečko - lyžařké vleky
Lidečko
0.6 km
V lyžařském areálu se pořádají závody a maškarní karnevaly. Z horní stanice vleků je možnost nástupu pro běžkaře, jež mají dopravu na hřebenové túry z...
Prodej a servis jízdních kol
Horní Lideč
3.3 km
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest