název:

lokalita:

hledat pouze

Pivečkův lesopark

Lesopark byl obnoven v 90. letech 20. století a stal se unikátní galerií umění pod širým nebem i místem příjemných procházek a dětských her. Na podzim vznikne v lesoparku stavba fragmentu zbořeniště hradu o rozměru 6 x 7,3 metru bez zastřešení. Stěny hradu budou z lomového kamene a budou zde i herní prvky pro děti - skluzavka a lanová síť.

Popis

Lesopark, dříve park „Pod Obruby“, v městské části Lukšín, o výměře 1,6 ha, byl založen v roce 1940 rodinou majitele místní obuvnické továrny JAPIS Jana Pivečky, jako památka na zesnulou manželku majitele paní Josefu Pivečkovou (zemřela v roce 1938 ve věku 46 let). Rodina se rozhodla vybudovat na její počest dětský park s chodníky, lavičkami, jezírkem, dětským hřištěm s Karkulkou, vlky a trpaslíky. Svému účelu sloužil park ještě krátce po znárodnění továrny v roce 1948, kdy o park začal pečovat národní podnik Svit. Další roky však již nebyl udržován, poslední známky parkové úpravy byly znatelné ještě v 70. letech minulého století.

V roce 1993 byl zcela zničený park vrácen synovi zakladatele Janu Pivečkovi, který se v roce 1990 po 44 letech vrátil z emigrace a začal podporovat mladé aktivní lidi v různých oborech a oblastech. Tak vznikla i spolupráce s místními členy Českého svazu ochránců přírody a následně i myšlenka na obnovu parku, ke které se připojilo i město Slavičín a stalo se i hlavním investorem akce. Projekt obnovy parku zpracovali ing. Zdeněk Kutra a ing. Zdeněk Juřík. V rámci sochařských sympozií, konaných od roku 1994, vznikly dřevěné plastiky 7 vlků od Stanislavy Konvalinkové, tuleň, had, slimák, šnek, píďalka, milenci a schody ke studni od Veroniky Zapletalové, kondor od Klause Dobrunze z Akademie Düsseldorf, dále plastiky hada, přesýpacích hodin atd., které jsou dílem dalších mladých výtvarníků. Mimo dřevěných plastik je v parku zbudováno kompletní dřevěné dětské hřiště. Jezírko s mostem ve tvaru ležící postavy a dřevěný kolotoč je od Marka Borsanyiho, studna, výtvarně zpracovaná Stanislavou Konvalinkovou a Bořivojem Vítkovičem, lavičky navrhli a vytvořili Lenka Klodová a Marek Rejent, šplhadlo pro děti Barbora Losíková, sochu Ducha pařezu Jaroslav Jeřábek. U vstupu do parku je umístěna kamenná plastika kentaura sochaře Maria Kotrby. V roce 1999, u příležitosti 8O. narozenin Jana Pivečky, byl park zastupitelstvem města přejmenován na „Pivečkův lesopark“.

Další informace

O park v současnosti pečuje město Slavičín ve spolupráci se členy místní organizace Českého svazu ochránců přírody a studenty Gymnázia ve Slavičíně.

Na konferenci Partnerships Stockholm v roce 2002 byl Pivečkův lesopark představen jako jeden z 50 vybraných světových projektů udržitelnosti životního prostředí.

Adresa

Pivečkův lesopark
K Parku
(Pod Obruby)
763 21 Slavičín

Kontakt

telefon: +420.577342822

Turistické cíle

všechny
Památník americkým letcům
Památník americkým letcům
Slavičín
0.6 km
Na hřbitově se nachází významný památník - společný hrob 28 amerických letců, kteří zahynuli při letecké bitvě nad Slavičínem dne 29. 8. 1944....
Kostel sv. Vojtěcha
Slavičín
0.6 km
Kostel sv.Vojtěcha je nesporně nejstarší budovou ve Slavičíně. Zároveň však také patří mezi nejstarší historicky doložené kostely v kraji. Jeho vznik...
Zámek Slavičín
Slavičín
0.9 km
Zámek Slavičín, který vznikl 18. století přestavbou starší trvzi, je v současnosti využíván jako restaurace a vinárna. Zámek byl navrácen předválečným...

Aktivity

všechny
Pivečkův park
Pivečkův park
Slavičín
0.0 km
Kuželna - Zámecký park
Kuželna - Zámecký park
Slavičín
0.8 km
Hřiště - Zámecký park
Hřiště - Zámecký park
Slavičín
0.8 km
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest