Lačnov

Obec Lačnov s necelou tisícovkou obyvatel leží již téměř 600 let v jihovýchodním podhůří Vizovických vrchů. Je rozložena v malebném údolí Lačnovského potoka, který společně s říčkou Seninkou napájí trojici Lačnovských rybníků, které jsou oblíbeny zejména sportovními rybáři.

Slovní popis polohy obce

Obec Lačnov leží 6 km severně od Valašských Klobouk, v údolí mezi dvěma větvemi podhůří Vizovických hor.

Stručná historie obce

Území obce bylo osídleno ve 12. století. První písemná zmínka o Lačnově pochází z roku 1422 a rozeznává ještě dvojí Lačnov – Velký a Malý. Název obce je odvozen od osobního jména Lačen, což znamená hladový. Ve středověku obec značně utrpěla při turko-tatarských vpádech a během kurucké vojny. Také za 2. světové války Lačnovu vzhledem k rozsáhlému partyzánskému hnutí hrozilo vypálení, podobně jako nedaleké Ploštině nebo osadě Vařákovy paseky.

Nejvýznamnější památky

Památky lidové architektury představuje seskupení roubených budov kolem čtyřhranného dvorku s archaickými detaily z roku 1811 a stará studna s okovem. Na okraji obce stojí moderní kostel Panny Marie, královny nebe a země. Jeho základní kámen byl položen v roce 1968, ale po dokončení nesměl být z ideologických důvodů 20 let vysvěcen. Stalo se tak až v říjnu 1991.

Kultura a tradice

Už od roku 1894 v obci působí dechová hudba, z folklorních zvyků se udržuje vodění medvěda, masopust, domácí zabíjačky nebo valašské dožínky.

Přírodní zajímavosti

Západně od obce se nachází přírodní památka Lačnov – louka s bohatým výskytem chráněného šafránu bělokvětého. Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se sem dostal z alpské oblasti s krmivem pro koně během napoleonských válek. Chráněnou přírodní památkou je také letitý javor polní – babyka. Severovýchodně od obce Lačnov, na vrchu Vrátnice (683 m n. m.), se nachází Lačnovské skály. Jsou členěny na horní skály, zvané Vrátnica, a dolní skály, zvané Trčkovy skály. Jsou zde četné voštiny, skalní mísy a pseudokrasové jeskynní výklenky. Z horních skal je nádherný výhled k jihu na část Bílých Karpat s Valašskoklobouckem v popředí a severovýchodním směrem na část Vsetínských vrchů a Beskyd. Dále zde prochází naučná stezka Vařákovy paseky, která začíná v Horní Lidči u vlakového nádraží a pokračuje k Čertovým skalám a do Lidečka. Trasa NS je dlouhá 16 km, je zde 15 zastavení s informačními panely, které informují o přírodě a historii celé oblasti.

Možnosti trávení dovolené

Milovníci přírody ocení pěší túry, vyjížďky na kolech ("Hornolidečská magistrála") nebo koních, na své si přijdou i lyžaři a běžkaři. Lačnovské skály jsou využívány horolezci jako lezecký terén, turisté mohou po hřebenech Vizovických vrchů směřovat dál do Bílých Karpat. Obec má soustavu tří rybníků a moderní rybářské středisko lákavé pro rybáře ze širokého okolí. Lačnov nabízí také možnost ubytování.

Adresa

Lačnov

Turistické cíle

všechny
Přírodní památka Lačnov
Lačnov
Přírodní památku Lačnov - louku s bohatým výskytem šafránu bělokvětého najdete ve Vizovické vrchovině na západním okraji obce Lačnov. Sledujte www.lac...
Lačnovské skály
Lačnov
Pískovcový skalní útvar na hřebeni Vizovických vrchů, ležící 2,5 km severovýchodně od obce Lačnov, na vrchu Vrátnice (683 m n. m.). Na malé ploše zájm...
PP Sucháčkovy paseky
Lačnov
Přírodní památku Sucháčkovy paseky tvoří květnatá louka jihovýchodně od obce Lačnov. Lokalitu tvoří květnatá louka s bohatým výskytem šafránu bělokvět...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest