Prlov

Slovní popis polohy obce

Obec Prlov leží 14 km jižně od Vsetína v kotlině Vizovické vrchoviny.

Stručná historie obce

Poprvé je Prlov uváděn roku 1361 jak součást majetku vizovického kláštera. V 60. letech 14. století vedl o obce spor vizovický cisterciácký klášter s pány ze Šternberka a z Kravař. Až do roku 1848 náležel Prlov k vizovickému panství. Roku 1663 postihl obec ničivý vpád Tatarů. Do roku 1850 byl Prlov součástí okresu Uherský Brod, od roku 1868 okresu Holešov, od roku 1935 okresu Zlín a od roku 1949 okresu Vsetín. Prlov býval vždy chudou zemědělskou obcí. Ve druhé polovině 19. století odcházelo velké množství obyvatel na sezónní práce do Rakous a na Hanou, mnozí usedlíci se kvůli nedostatku obživy vystěhovali do zámoří. V závěru 2. světové války se v obci a okolí odehrálo několik tragédií, jejichž oběti připomíná památník a čestný název Partyzánská obec.

Nejvýznamnější památky

Polčákova chalupa z Prlova je umístěna ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově p. Radhoštěm. Část obce Prlov byla za války vypálena kvůli spolupráci s partyzány, expozice zachycuje stav interiéru i exteriéru z válečného období.

Kultura a tradice

Velkou tradici má v obci s usedlostmi rozptýlenými na pasekách květnové vyhánění oveček na první pastvu.

Přírodní zajímavosti

Jádro horské obce Prlov je rozloženo na přítoku Pozděchovského potoka, řada usedlostí je rozptýlena na pasekách. Nejvyšším bodem katastru jsou Jamy s nadmořskou výškou 676 metrů. Přírodní památku Prlov tvoří 3 samostatné lokality – dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les. Přírodní památkou je také rybník Neratov na dolním konci údolí v nivě potoka Trubiska.

Možnosti trávení dovolené

Prlov s pouhou pětistovkou obyvatel má dobré zázemí pro různé sportovní a rekreační aktivity. Občanům obce, chatařům a chalupářům i návštěvníkům je přímo v obci k dispozici fotbalové hřiště, dobře vybavená posilovna, fitness bar, hostinec i celoroční možnost ubytování. Návštěvníci Prlova mohou v létě i v zimě strávit příjemné chvíle na krátkých i delších turistických vycházkách po okolí, a to pěšky, na kole nebo na běžkách. Žlutá turistická značka vede přímo z obce na hřeben a dále na rozcestí turistických cest na Vartovně. K nejzajímavějším místům v okolí patří Čertovy skály, velmi navštěvované jsou také Pulčínské skály, další turistické chodníky směřují do Valašské Polanky nebo přes Pozděchov k památníku na Ploštinách.

Adresa

Prlov

Turistické cíle

všechny
Památný strom
Památný strom
Prlov
Památný strom na Dvořiskách (Neratov)...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest