Seninka

Slovní popis polohy obce

Obec Seninka se rozkládá 8 km jihozápadně od Vsetína, na okraji Vizovické vrchoviny v údolí potoka Seninka.

Stručná historie obce

První zmínka o obci pochází z roku 1505, kdy byla součástí vsetínského panství. Název obce se odvozuje od vodního toku, kdy „senný“ potok seno buď přinášel nebo odnášel. V roce 1663 obce vyplenili Tataři, roku 1679 byla prodána k panství vizovickému. V letech 1849-1909 byla součástí okresu Valašské Meziříčí, pak okresu Vsetín. Od roku 1985 byla připojena k obci Valašská Polanka, o pět let později se z ní stala opět samostatná obec.

Nejvýznamnější památky

Kulturně historickou památkou je roubená chalupa č. p. 1 s velmi hodnotnou lidovou architekturou z roku 1832, původně komorově-chlévního typu s úhlovým dvorem.

Kultura a tradice

Malá obec zachovává tradici březnových josefovských zábav a říjnových hodových zábav pod střechou kulturního domu.

Přírodní zajímavosti

Přírodní zajímavostí obce Seninka jsou místní květnaté louky s teplomilnou květenou. Seninka je malá obec ležící v uzavřené kotlině Vizovických vrchů po obou stranách potoka Seninka. Západně od obce je nejvyšší vrch v okolí, dávný strážný kopec Vartovna (651 m. n. m.), z něhož kdysi ohněm hlásili daleko do okolí zprávy o blížícím se nepříteli.

Možnosti trávení dovolené

Třem stovkám obyvatel slouží prodejna potravin a kulturní dům. Obec leží stranou od hlavní komunikace, ale má pravidelné autobusové spojení jak s okresním městem Vsetín, tak i se Zlínem.

Adresa

Seninka

Turistické cíle

všechny
Rozhledna Vartovna
Seninka
Kovový válec rozhledny je dominantou oblasti Hornolidečska, Vsetínska i celého Zlínského kraje. Příchozím turistům nabízí krásné výhledy na Vsetínské ...
Muzeum motocyklů
Muzeum motocyklů
Seninka
Na devadesát modelů motocyklů československé výroby z různých období 20. století je k vidění v Prvním valašském motomuzeu, které bylo otevřeno v Senin...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest