Študlov

Nejvýznamnější památky

Roubená chalupa č. p. 82 je z poloviny 19. století.

Slovní popis polohy obce

Obec Študlov se nachází na odbočce ze silnice z Horní Lidče do Valašských Klobouk, asi 20 km jihovýchodně od Vsetína.

Stručná historie obce

Študlov je poprvé doložen roku 1422, až do zániku feudalismu náležel k brumovskému panství. Od roku 1850 byl Študlov součástí okresu Uherský Brod, v letech 1949–1960 okresu Valašské Klobouky, později okresu Vsetín. Študlov byl převážně zemědělskou obcí. Ve druhé polovině 19. století se velký počet obyvatel kvůli nedostatku obživy odstěhoval do zámoří. V té době byla obec známá domáckou výrobou šindele a dřevěného zemědělského nářadí.

Kultura a tradice

K tradičním zvykům patří masopust a hody, srpnové dožínky a prosincový mikulášský a čertovský rej. Vyhlášená je degustace slivovice. Spolkovou a kulturní činnost udržují a rozvíjejí především dobrovolní hasiči, myslivecké sdružení, tělovýchovná jednota, zahrádkáři a včelaři. V roce 1998 byla v obci založena dechová hudba. Ta obohacuje svým vystoupením kulturní tradice a cirkevní slavnosti dodnes.

Přírodní zajímavosti

Obec Študlov leží v údolí potoka Dúbravka, ze tří stran je obklopená výběžky Bílých Karpat. Přírodní památku Hrádek tvoří sad s orchidejovou loukou a bývalá jalovcová pastvina na výslunné stráni, místy i s prameništi. Na katastru obce se nachází několik lip velkolistých, z nichž 2 jsou chráněny státem. Ta nejvzrostlejší roste ve středu obce téměř 300 let. V lokalitě nad obcí se nachází naleziště jantaru.

Možnosti trávení dovolené

Obec s pouhou pětistovkou obyvatel má vybudované zázemí pro turistický ruch. K dispozici je v obci turistická ubytovna s kapacitou 23 lůžek. V těsné blízkosti se nachází veřejné fotbalové hřiště a víceúčelové hřiště s umělým povrchem pro tenis, volejbal, nohejbal atd. Pro zimní sportování slouží lyžařský vlek. Vesnice má 2 obchody se smíšeným zbožím včetně pohostinství. Katastrem obce prochází Hornolidečská magistrála, která je řádně značená a je určená zejména pro cyklosport. Na katastru obce se rovněž nachází chatová oblast "Požár". Příroda je zde rozmanitá a je velmi vhodná jak pro turisty pěší, tak pro turisty na kolech.

Adresa

Študlov
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest