Valašská Senice

Kultura a tradice

V obci s pětistovkou obyvatel zachovávají fašanky, stavění máje, cyrilometodějskou pouť a hody.

Slovní popis polohy obce

Obec Valašská Senice leží jižně od Vsetína při hranici se Slovenskem.

Stručná historie obce

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1503. Valašská Senice byla součástí statku Francova Lhota, do roku 1849 byla osada součástí panství Brumov. Obec byla převážně zemědělskou, částečně pasekářskou osadou. Ve druhé polovině 19. století se rozšířila domácí výroba šindele, tkalcovství a prošívání podešví na papuče. V letech 1980–1990 byla Valašská Senice připojena k Francově Lhotě, od roku 1990 opět tvoří samostatnou obec.

Nejvýznamnější památky

Z historických pamětihodností jsou v obci tři kamenné kříže (1874, 1875, 1914), dva dřevěné kříže jsou bez datace. V trati Žárný se nachází cholerový hřbitov z let 1832–1833.

Přírodní zajímavosti

Obcí protéká říčka Senice. Katastr obce má výměru 1 600 hektarů, asi třetinu rozlohy pokrývají lesy. Obec leží v CHKO Beskydy.

Možnosti trávení dovolené

V obci je obyvatelům i návštěvníkům k dispozici koupaliště, hřiště, kulturní zařízení, obchody, dvě rekreační zařízení, tenisový kurt, v zimě jsou v provozu lyžařské vleky.

Adresa

Valašská Senice

Turistické cíle

všechny
Kaplička sv. Huberta ve Valašské Senici
Valašská Senice
Nová dřevěná kaple sv. Huberta je postavena na kopci na vesnicí Valašská Senice, v blízkosti hřebenové cesty (modrá značka Francova Lhota - rozhledna ...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest