Ústí

Kultura a tradice

Výjimečnou tradicí vyskytující se jen v blízkém okolí je hodové „vodění barana“ v třetím týdnu měsíce září.

Slovní popis polohy obce

Obec Ústí se rozkládá 3 km jihovýchodně od Vsetína, při ústí říčky Senice do Vsetínské Bečvy. Ústí patří do pohoří Javorníků a Vizovických vrchů.

Stručná historie obce

Obec Ústí se od počátků osídlení Valašska nachází na významné obchodní cestě mezi Polskem a Uhrami a je zaznamenaná na nejstarších mapách. První písemná zmínka o obci Ústí je z roku 1504. Při potlačení povstání císařským vojskem v lednu 1644 byla ves Ústí „všechna do gruntu spálena a v ruině položena“. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století postihla obec vlna vystěhovalectví za moře, kam se odstěhovala téměř polovina obyvatel. V roce 1975 se obec stala součástí města Vsetína, ale po 17 letech se opět osamostatnila a od 1. 1. 1992 se začíná psát nejnovější historie obce. V současné době má obec 575 obyvatel a 194 čísel popisných domů a objektů.

Nejvýznamnější památky

Pamětihodností je chráněná kamenná socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1775, kterou nechal pořídit majitel vsetínského panství Jan Křtitel Illesházy z vděčnosti, že si zachránil život při přechodu rozvodněné Bečvy. Ve středu obce se nachází několik zachovaných roubených stavení. Svou historickou cenu má i zvon z roku 1816 umístěný ve zvonici na hřbitově.

Možnosti trávení dovolené

Sportovní vyžití umožňuje fotbalové hřiště, sportovní areál místního Sokola s kuželnou, asfaltovým, volejbalovým, nohejbalovým a florbalovým hřištěm.

Adresa

Ústí

Turistické cíle

všechny
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest