Ludkovice

Slovní popis polohy obce

Obec Ludkovice se nachází v luhačovickém regionu, 6 km severozápadně od Luhačovice. Tvoří ji dvě místní části Ludkovice a Pradlisko.

Stručná historie obce

První písemné zmínky o Ludkovicích pocházejí z roku 1412, kdy patřily ke Světlovu. Název se historicky vyvíjel od tvaru Lytkowitze (1412) až po Ludkovice (1872). Název obce se odvozuje od jména Ludek (ves lidí Ludkových). Název místní části Pradlisko je odvozen od pradliska, místa na potoce, kde se pere. Pradlisko rovněž od roku 1594 náleželo ke Světlovu. V letech 1850 – 1976 patřilo k obci Řetechov, v letech 1976 – 1980 bylo součástí Luhačovic a od roku 1980 je součástí Ludkovic. Obec je zapojena do akce Plán obnovy venkova. V jejím rámci dochází k úpravám, zaměřeným ke zlepšení životního prostředí – jako jsou např. výsadba zeleně na návsi, opravy vjezdu u domů, úpravy prostor u autobusových zastávek a další. Kromě obecního vodovodu a další občanské vybavenosti je v Ludkovicích k dispozici sportovní areál pod přehradou, kde je i koupaliště. V obci se nachází rovněž moštárna a sušárna ovoce. Aktivní jsou členové mysliveckého sdružení, které spravuje místní honitbu Honebního společenstva Ludkovice. Činná je rovněž tělovýchovná jednota.

Nejvýznamnější památky

Na rozcestí čtyř silnic a čtyř katastrů u Obory stojí boží muka z roku 1719 (kvůli budování silnice jsou oproti původnímu místu o 10 m posunuta). V obci je několik památníků – v aprku na návsi stojí kamenný památník obětem padlých v 1. světové válce s deskou se jmény a daty padlých, kamenný památník obětem z 2. světové války, vojákům Rudé armády, vybudovaný v roce 1945, kamenný památník a pomník s Kristem na kříži nad obcí v lokalitě „Chrástka“.

Kultura a tradice

Jedna z nejstarších kulturních akcí obce je končinový průvod masek vesnicí, který každoročně pořádá sbor dobrovolných hasičů. Dále se stará o tradiční stavění a kácení máje. Léto patří na koupališti rockovému festivalu.

Přírodní zajímavosti

Z přírodních zajímavostí stojí za zmínku přehrada na pitnou vodu s krásným okolím. Celou vesnici obklopují kopce a lesy. V katastru obce se nachází přírodní památka Čertův kámen - skalní útvar v lesním porostu na severovýchodním úbočí kopce Rýsov (542,3 m). Čertův kámen má podobu protáhlého skalního útvaru - délka je 16 m, příčná šířka mezi 9,5 - 13 m a na sz. stěně dosahuje největší výšky 10,5 m. Do současné podoby byl tento skalní útvar vytvářen hlavně mrazovým zvětráváním podle podélných a příčných puklin. Takto se následně vytvořily skalní dutiny typu tafoni, které jsou jednak izolované anebo i propojené, čímž dosahují výšku až 1,3 m.

Možnosti trávení dovolené

V Ludkovicích s průměrnými 680 obyvateli vystavěli penzion poskytující zázemí pro příjemnou dovolenou v přírodě. Návštěvníkům slouží koupaliště, sportovní areál a tělocvična. Bazén o rozměrech 33 x 22 m neděsí začátečníky svou velikostí a závodním plavcům umožňuje dosahovat při poloviční námaze stejné časy na délku bazénu. Pro malé děti je vybudováno brouzdaliště a dětský koutek. Vyznavačům aktivního odpočinku slouží volejbalové hřiště, trampolína a ping-pongový stůl.

Adresa

Ludkovice

Ubytování a služby

Turistické cíle

všechny
Čertův kámen, přírodní památka
Ludkovice
Provodov
Čertův kámen má podobu protáhlého skalního útvaru o délce je 16 m, příčné šířce až 13m. Největší výška je 10,5 m. Ve 13. a 14. století zde stávala tvr...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest