Hvozdná

Nejvýznamnější památky

V obci stojí kostel z roku 1785, zasvěcený Všem svatým. Na rozcestí do Ostraty, Březové a Štípy stojí kamenný cyrilometodějský kříž jako památník minulých dob.

Slovní popis polohy obce

Obec Hvozdná se rozkládá asi 9 km severovýchodně od krajského města Zlína.

Stručná historie obce

První zmínka o obci Hvozdná se traduje od roku 1446, ale podle některých záznamů již v roce 1413 osídlovali místa okolo potůčku Korábek první obyvatelé. Jiné údaje svědčí o tom, že osada byla obydlena v roce 1425. V zemských knihách pochází zmínka o Hvozdné o něco později, v roce 1438, kdy je obec poprvé jmenována v darovací listině pana Alberta ze Šternberka. Hvozdná patřívala k lukovskému panství. Obec Hvozdná má svůj obecní úřad a obecní zastupitelstvo a je ve své činnosti velmi agilní - v minulých letech byla provedena kanalizace a rozšířena úzká cesta vedoucí obcí. V obci probíhá také bytová výstavba.

Kultura a tradice

Kroužek divadelních ochotníků ve Hvozdné vznikl v únorových dnech 1909. Začátky divadelní činnosti byly velice spontánní. Nejdříve začali hrát divadlo a pak po dvou odehraných představeních rozhodli, že založí spolek. Poválečná etapa byla snad tou nejzdařilejší. Ať to byly oslavy, přednášky, divadla, spolková knihovna, stavba Pomníku svobody, všude stáli v čele ochotníci. Nezalekli se ani stavby svého divadla. Už v roce 1929, za pouhých šest měsíců od položení základního kamene, hráli na nové scéně, která po rekonstrukci slouží dodnes. Pětkrát byl Kroužek vybrán na národní přehlídku venkovských divadelních souborů ve Vysoké nad Jizerou. S Maryšou bratří Mrštíků a Gazdinou robou Gabriely Preissové zavítali hvozdenští ochotníci na mezinárodní přehlídku Jiráskův Hronov.

Přírodní zajímavosti

Obecní rybník Argalášku obhospodařuje místní spolek rybářů. Na rybníku se zabývají chovem ryb pro účely sportovního a rekreačního rybaření. Povolenky k rybolovu pro sportovní i rekreační rybaření jsou dostupné všem rybářům.

Možnosti trávení dovolené

Pod vesnicí s tisícovkou obyvatel, ve velmi krásném prostředí leží rekreační oblast. Na svahu u lesa jsou vystavěny chatu a pod nimi rybník, který byl v posledních letech vyčištěn a slouží ke koupaní celé obci. V okolních lesích je množství stezek pro turisty i cyklisty. V obci je obchod, tři restaurace a vinotéka. Restaurace u kostela a u hřiště na kopanou se můžou pochlubit už letitou tradicí, restaurace Elko zase svými specialitami kraje. Vinotéka nabízí posezení v příjemném prostředí s moravskými víny. Nejčastějšími cíli turistů i místních jsou větrný mlýn ve Štípě, zřícenina hradu Lukova nebo ZOO a zámek Lešná.

Adresa

Hvozdná

Turistické cíle

všechny
Naučná stezka Hvozdná
Hvozdná
Naučná stezka Hvozdná nabízí devět zastavení v okolí obce Hvozdná, která se nachází přibližně 11 km od Zlína. Každé z devíti zastavení s informační ta...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest