Lípa

Slovní popis polohy obce

Obec Lípa se nalézá na levém břehu řeky Dřevnice, v chráněné krajinné oblasti Vizovických vrchů pod kopcem Drdol, 9 km východně od města Zlín.

Stručná historie obce

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261 - na zakládací listině kláštera vizovického. V minulosti proslula kvalitním zemědělstvím, chovem koní i hovězího dobytka. Vlakové nádraží lokální trati z ní činilo důležité místo pro spojení s hospodářským okolím. K dřevozpracujícímu průmyslu přibyla v padesátých letech 20. století firma s ropnými produkty. Železniční trať rozděluje Lípu na průmyslovou a obytnou část. Železnici vybudoval Tomáš Baťa a protíná údolí řeky Dřevnice z Otrokovic až do Vizovic. Nové obchodní a technické aktivity se prosazují po roce 1989, kdy se obec po 30 letech osamostatnila od města Zlín (1. 1. 1990). Učinila tak jako jedna z prvních obcí na Zlínsku.

Kultura a tradice

Na folklorní tradice v obci se sedmi sty obyvateli navazuje dětský folklórní soubor při Základní škole v sousedních Želechovicích. Každoročně připomíná období Velikonoc, příchodu jara či vánočních svátků. O karnevaly, plesy, nebo květnové stavění májky a červnové kácení se starají členové zájmových spolků a sdružení. Vánoční trhy s rozsvěcováním stromečku se odbývají v atriu vždy v pátek před první adventní nedělí.

Přírodní zajímavosti

V katastru obce se rozprostírá rozsáhlá plocha Lipských Pasek, které jsou součástí Vizovických vrchů se zbytky původních bukových porostů a stromy starými téměř dvě století.

Možnosti trávení dovolené

Obcí prochází turistické trasy i cyklotrasy. Na Lipských Pasekách je vybudován ranč, s možností projížděk i samotné výuky jízdy v koňském sedle. Milovníci koní se scházejí pravidelně o třetí zářijové sobotě při Hubertově jízdě. Z místa zvaného Na Vyhlídce se nabízí úžasný výhled na zhruba 35 měst a obcí v okolí.

Další témata (upřesněte)

Zajímavost: V roce 2001 povýšil valašský král Bolek Polívka obec Lípa na 1. Valašskú královskú dědinu . V roce 2005 ocenil její novodobé dějiny i prezident republiky Václav Klaus při své návštěvě Zlínského kraje. V dílně místního keramika vzniklo mnoho krásných věcí a stává se tradicí, že hosté obce Lípa z ní odcházejí s originálními dárky. Přitom se "podepisují" do hlíny a nechají si parafu vypálit. Velmi originálně starostovi podepsal tehdejší premiér Václav Klaus šek na 10 milionů korun a na oplátku od něj dostal darem keramickou vázanku. Recesista Bolek Polívka zase podepsal "Královský výnos NO 2001" o povýšení obce na Valašskú královskú dědinu. Své podpisy do keramické hlíny zvěčnili také Milan Uhde nebo herečka Stella Zázvorková.

Obec připravuje rekonstrukci sokolovny, kde by měla být restaurace, ubytování, bowling apod.

Adresa

Lípa

Turistické cíle

všechny
Lipské paseky
Lipské paseky
Lípa
Na Lipských pasekách můžete relaxovat na koňských a cyklistických stezkách nebo obdivovat krásnou vyhlídku....
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest