Slušovice

Slovní popis polohy obce

Slušovice jsou vzdálené 12 km na severovýchod od krajského Zlína. Třítisícové město leží mezi Hostýnskými a Vizovickými vrchy.

Stručná historie obce

Historicky první písemná zmínka o Slušovicích se váže k roku 1261. Roku 1373 bratři ze Šarova prodali Slušovice a vsi Všeminu, Neubuz a Dešnou Ješkovi ze Šternberka, jenž je připojil k lukovskému panství. Roku 1424 se v bitvě u Slušovic vojsko olomouckého biskupa střetlo s husitskými oddíly Bočka z Kunštátu. Na významu získávají až v 15. století, kdy byly roku 1446 povýšeny na městečko, což s sebou přineslo také řadu privilegií, tedy městských práv. Od těch dob Slušovice směly svobodně vařit pivo, pálit kořalku, měly právo volného obchodu, svobodu řemesel a byly zproštěny všech robot. V roce 1742 bylo městečko vypáleno Prusy. Podle dochovaných záznamů zde těsně po druhé světové válce žilo kolem 1 200 obyvatel, do roku 1980 vzrostl počet občanů na zhruba 1 900 a v současnosti Slušovice obývají necelé 3 000 lidí. Tento zásadní nárůst byl důsledkem rozvoje místního zemědělského družstva Agrokombinát Slušovice, které ve své době bylo celorepublikovou raritou a obrovským lákadlem. Existence družstva nabízela řadu pracovních příležitostí i možnost získat trvalé bydlení. Tato doba svou bohatou stavební činností vtiskla městu jeho současnou podobu. V dobách největšího věhlasu místního družstva bylo vybudováno sídliště, průmyslové zóny, dostihový areál a jeho okolí, fotbalový stadion, čtyřproudová příjezdová komunikace a další objekty. Po roce 1989 dochází k rozpadu zemědělského družstva a některé známé provozovny jsou postupně rušeny. Od května 1996 jsou Slušovice městem. Tím se staly ve své době nejmladším a zároveň nejmenším městem zlínského regionu.

Nejvýznamnější památky

Dominantou města a zároveň jeho jedinou významnou historickou památkou je farní kostel Narození sv. Jana Křtitele, jehož současná podoba začala vyrůstat v roce 1812. Před několika lety získal kostel novou střechu, byla opravena venkovní fasáda a také interiér budovy se dočkal nové malby.

Kultura a tradice

Pro podporu kulturního a společenského života ve městě bylo zřízeno Městské kulturní středisko, které je využíváno k zájmové činnosti mládeže a zároveň umožňuje pořádání koncertů či výstav. Před třemi lety byla poprvé uspořádána "Slušovká kulturní jeseň", z níž vyrostla nová tradice. Tato kulturní událost, která je organizována ve spolupráci vedení města a místního farního úřadu, zpestřuje občanům města podzimní období nabídkou několika koncertních vystoupení různých žánrů. Základní umělecká škola – Štefánkova patří k největším základním uměleckým školám v České republice. Zajišťuje výuku ve Zlíně a v pobočkách ve Slušovicích, Trnavě, Vizovicích a Štípě. Žáci jednotlivých oborů jsou součástí programů mnoha opakujících se akcí. Jedná se například o vítání dětí do života, svatby nebo adventní koncerty.

Přírodní zajímavosti

Rekreační oblast těží z unikátní a zachovalé přírody Hostýnských a Vizovických vrchů. Vodní nádrž u Slušovic je svou polohou a působivým prostředím ideálním místem k aktivnímu odpočinku. Každoročně se do přehrady vysazuje dostatečné množství lovných ryb pro spokojenost vyznavačů sportovního rybolovu.

Možnosti trávení dovolené

Za prohlídku stojí místní dostihový areál, který je největším areálem s klopenou dráhou na území Moravy. Každoročně tvoří zázemí hned pro několik dostihových dnů. Uvnitř dostihové dráhy našlo své místo kvalitní golfové hřiště pro začátečníky. Na kopci Bílá Hlína je letiště, v jehož areálu sídlí také škola pro výcvik pilotů ultralehkých letadel a případní zájemci si zde mohou rovněž dohodnout vyhlídkový let nad regionem. Zárukou bohatého sportovního vyžití je krytá hala a venkovní víceúčelové hřiště u základní školy, kde je zbudován venkovní tenisový kurt s umělým povrchem a hřiště na minigolf. Slušovice jsou celoročně dobrým tipem k výletům, absolvování turistických i cykloturistických tras ve Vizovických a Hostýnských vrších.

Adresa

Slušovice
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest