Bohuslavice nad Vláří

Slovní popis polohy obce

Obec Bohuslavice nad Vláří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Leží v malebném údolí řeky Vláry, devět kilometrů od lázeňského města Luhačovice.

Stručná historie obce

První a nejstarší dochovaná zmínka o Bohuslavicích nad Vláří pochází z roku 1365, kdy byla součástí světlovského panství v držení mocného rodu Šternberků. Na katastru obce se nachází územní oblast s názvem Vyšehrad, odkud pocházejí nálezy kultury lužických popelnicových polí z pravěkého období. K Vyšehradu se váže i několik pověstí. Nejznámější z nich praví, že na Vyšehradě v dávných dobách stávala mocná zemská tvrz. Jejím pánem byl zeman Bohuslav, který údajně velmi rád lehával na lavici. A právě spojením slov Bohuslav a lavice získala obec své jméno - Bohuslavice. V roce 1663 obec citelně trpěla vpádem Tatarů a Turků, kteří ji téměř celou zničili. Naštěstí už v roce 1758 je doložena existence kovárny, hospody a dnes už zaniklého rybníka. V roce 1790 v obci žilo přes 400 obyvatel, na konci 19. století se jejich počet zvýšil na 570. První škola byla v obci zřízena již v roce 1826 úpravou staré obecní sýpky. V roce 1843 byla postavena zcela nová škola a v roce 1888 vystavěna za 9 000 zlatých další školní budova, která stojí doposud, jen poskytuje zázemí pro změnu předškolákům.

Nejvýznamnější památky

Z církevních památek stojí za pozornost pískovcová barokní socha sv. Floriána z roku 1755, která byla těžce poškozena, ale současníci ji nechali opravit. Vedle kaple Panny Marie Ustavičné Pomoci vysvěcené 18.10.1942 stojí kamenná socha Panny Marie Lurdské rovněž z roku 1942. Před budovou školy stojí pískovcový kříž.

Kultura a tradice

Tradici má únorový fašankový průvod a květnové kácení máje. Místní občanské sdružení každoročně pořádá festival metalových skupin.

Přírodní zajímavosti

Chráněné území Pod Vrchy bylo vyhlášeno především kvůli ochraně sněženky podsněžníku, která zde jako na jediné lokalitě v okrese Zlín vytváří bohatou populaci. Území je charakteristické smíšeným lesem a nachází se 2 km jihovýchodně od vesnice, na severovýchodě svahu kóty Vrchy v nadmořské výšce 350 metrů.

Možnosti trávení dovolené

Bohuslavice nad Vláří se čtyřmi stovkami obyvatel nemají ubytovací možnosti, jen stravovací ve dvou místních hostincích. Sportovat se dá na hřišti. Rybáři využívají pstruhový revír s označením Vlára 2.

Adresa

Bohuslavice nad Vláří

Ubytování a služby

Turistické cíle

všechny
PP Pod Vrchy
Bohuslavice nad Vláří
Část lesa na severovýchodním svahu kopce Vrchy (461 m n. m.) 1,5 km jihovýchodně od obce Bohuslavice nad Vláří je chráněna jako přírodní památka Pod V...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest