Haluzice

Slovní popis polohy obce

Obec Haluzice s pouhými 75 obyvateli se rozprostírá v malebném předhůří Vizovických vrchů. Leží na hlavní trase mezi Vlachovicemi a Loučkou, severovýchodně od Slavičína.

Stručná historie obce

První historická zpráva o Haluzicích souvisí se založením cisterciánského kláštera ve Vizovicích v roce 1261, kdy Haluzice připadly tomuto klášteru. Z historických dokumentů je však patrno, že Haluzice již existovaly před jeho založením. Místní lidé se v tomto dějinném období zabývali především zemědělstvím. Aby získali půdu, museli nejprve vykácet velké množství okolních lesů a porostů, které by velmi těžko obdělávali. Těžilo se zde dřevo také pro klášterní potřeby. Díky své poloze to bylo místo vhodné pro lov zvěře, především pak pro chytání ptáků. V letech 1810-1848 se staly Haluzice sídlem vrchního soudu, tedy sídlem panských a vrchnostenských úřadů v poslední etapě feudálního řádu. V roce 1881 byla v Haluzicích zřízena expozitura vlachovské školy a současně i institut podučitele. Škola byla po dlouhou dobu v Haluzicích jediným kulturním zařízením. Poskytovala nejen základní vzdělání, ale postupně zvyšovala celkovou společenskou úroveň obyvatel. Tradiční lidovou kulturu si přinášely jednotlivé rodiny ze svých původních vesnic.

Nejvýznamnější památky

Za pozornost stojí zvonice, roubená stavba s šestibokým půdorysem.

Kultura a tradice

Necelá stovka místních lidí se schází při květnovém stavění máje a na konci roku při pořádání Mikulášského večírku.

Přírodní zajímavosti

Obec leží na táhlém hřbetu severního okraje předhůří Vizovických vrchů, ve výšce 506 m n. m. Osada rozprostřená v kopcovitém terénu měla vždy jen zemědělsko-pasekářský charakter. Ještě v současné době je na katastrálním území Haluzic více jak polovina výměry pokryta lesem.

Možnosti trávení dovolené

Mikroregionem Luhačovské Zálesí vede 26 kilometrů dlouhá značená turistická trasa Luhačovice - Haluzice - Vlachovice - Valašské Klobouky. Od léčivého pramenu Aloiska směřuje otevřeným terénem k obci Petrůvka, před kterou se otevírá krásný výhled jak k severu na hřeben Komonecké hornatiny, tak na jih na Bílé Karpaty. Z obce Nevšová a za vrcholem Kameničné pokračuje přes Uhliska směrem k obci Haluzice skrytou v lesích. Přes Vrbětice a Valašských Klobouk se dá do Luhačovic vrátit vlakem přes Brumov-Bylnici a Újezdec u Luhačovic nebo přímo autobusem. Obec je bez ubytovacích možností a sportovišť.

Adresa

Haluzice

Ubytování a služby

Turistické cíle

všechny
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest