Další zajímavosti

Zajímá vás, které významné osobnosti v Luhačovicích pobývaly, co všechno zdejší lázně dokáží vyléčit nebo jaké jsou typické suvenýry z Luhačovic?

Nádherně tyto věci popsal pan Jiří Minařík a za neotřelý kompilát turistické nabídky největších moravských lázní s přihlédnutím na přítomnost osobnosti světové hudby Leoše Janáčka a s mimořádnou "gastronomickou" nabídkou luhačovických léčivých pramenů obdržel cenu Czech Travel Press 2010.  

str.2 (.jpg, 6.16 MB)
Závěr (.jpg, 3.09 MB)

Významné osobnosti

Mnozí umělci se v Luhačovicích léčili a stali se příznivci lázní. Patřil k nim Leoš Janáček, který navštívil Luhačovice pětadvacetkrát, měl je rád, staly se mu místem léčení, odpočinku, skladatelské činnosti i osudovou inspirací. V Luhačovicích vznikla větší část Glagolské mše a náčrtky k opeře Liška Bystrouška. Luhačovicko mu bylo i vděčným krajem pro sběr lidových písní. V Luhačovicích rád pobýval a tvořil spisovatel František Kožík. Příjemné přírodní prostředí a neopakovatelná atmosféra Luhačovic se staly inspirací mnoha fotografů a malířů. Někteří z nich se v Luhačovicích usadili natrvalo, jako Otto Otmar a Karel Zápeca, impresionista František Pečinka a grafik Jiří Pacák. Luhačovice jsou neoddělitelně spjaty s tvorbou Antonína Slavíčka, Joži Úprky, Zdeňky Vorlové a mnoha dalších. Z osobností nemůžeme opomenout zakladatele moderních lázní MUDr. Františka Veselého a jeho manželku Marii Calmu.

Prameny v Luhačovicích

Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido- sodných kyselek a jeden sirný pramen. Nejznámějšími minerálními prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10 - 12 °C. Luhačovické vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě pro vysoký obsah minerálních látek a pro vynikající proplynění volným kysličníkem uhličitým.

Léčení

V Luhačovicích se léčí onemocnění dýchacího ústrojí (astma, alergická onemocnění dýchacích cest, chronická bronchitida, poruchy hlasu a chraptivost, pooperační stavy dýchacích cest), nemoci trávicícho ústrojí (poruchy trávení a nechutenství, klidové stádium vředové nemoci žaludku a dvanácterníku, stavy po operacích žaludku, jícnu a dvanácterníku), nemoci z poruch látkové výměny (cukrovka, otylost), poruchy pohybového aparátu (bolestivá onemocnění šlach, svalů, úponů, mimokloubní revmatismus, bolestivé syndromy páteře), nemoci oběhového ústrojí (funkčí poruchy periferních cév, lehčí formy hypertonické choroby a nemoci onkologické – onkologické případy po ukončení léčby. V poslední době se v Luhačovicích začíná léčit i neplodnost.

Suvenýry

Vincentka voda v láhvích, Vincentka pastilky, Vincentka krční a nosní sprej, Vincentka koupel, Vincentka zubní pasta. Luhačovická bylinná. Lázeňské oplatky. Pohledy, mapy, průvodci, dárky a suvenýry s logem Luhačovic.

Kalendář akcí

všechny

Nejbližší

Chystané

Turistické cíle

všechny
Lázně Luhačovice
Luhačovice
Největší moravské lázně jsou proslulé příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, kterým vetkl přímo pohádkovou podobu architekt Dušan ...
CHKO Bílé Karpaty
Luhačovice
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty se rozkládá na území Zlínského a Jihomoravského kraje, okresů Uherské Hradiště, Zlín a Hodonín na celkové výměře...
Vincentka
Luhačovice
Vincentka® je ojedinělá přírodní léčivá minerální voda, velmi silně mineralizovaná, jódová, uhličitá minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodnéh...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest