Přírodní zajímavosti

Luhačovice, město mnoha pramenů, jsou jedním z výchozích bodů pro poznávání Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Bílé Karpaty.

Nedaleko města se nachází přírodní památka U Petrůvky, kterou tvoří pastvina s výskytem vstavače obecného. Unikátní přírodní zajímavostí Luhačovic je především 16 hydrouhličitanochloridosodných kyselek a jeden sirný pramen, které vyvěrají na území města. Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 tisíc litrů minerální vody! Některé z pramenů jsou volně přístupné veřejnosti, a to Vincentka, Ottovka, Aloiska, dr. Šťastného a sv. Josefa. Jiné, např. Janovka, Elektra, Jubilejní, Sírný, Jaroslava, se používají ke koupelím a inhalacím v léčebných zařízeních.

Luhačovickým údolím protéká říčka Horní Olšava zvaná také Šťavnice nebo Ščavnica. V roce 1928 byla na jejím toku, asi 2 km od centra lázní, dobudována údolní přehrada. Zachycuje nenadálé přívaly vod a chrání lázeňské náměstí před dříve tak častými povodněmi. V současnosti je vyhledávaným rekreačním cílem.

Kalendář akcí

všechny

Nejbližší

Chystané

Probíhající

Turistické cíle

všechny
CHKO Bílé Karpaty
Luhačovice
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty se rozkládá na území Zlínského a Jihomoravského kraje, okresů Uherské Hradiště, Zlín a Hodonín na celkové výměře...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest