Pozlovice

Slovní popis polohy obce

Obec Pozlovice leží 3 km severně od lázeňského města Luhačovice na jižním okraji Vizovické vrchoviny a je chráněná vrchy Komonec, Brda a Větrník na hranici CHKO Bílé Karpaty. Svým umístěním patří do jedné z deseti oblastí s nejlepším životním prostředí v České republice. Zdejší lesnatá krajina tvoří plynulý přechod mezi kopcovitým Valašskem a rovinatým Slováckem.

Stručná historie obce

Pozlovice patří ke starým sídlům Luhačovského Zálesí. Poprvé se Pozlovice připomínají v roce 1287. V tomto roce vybudoval vladyka Soběhrd kostel s farou a pravděpodobně i školu. K pozlovické farnosti patřily až do 70. let 18. století i Luhačovice. Panství od r. 1629 vlastnila rodina Serenyiů, která se zasloužila mezi jiným o založení lázní v Luhačovicích. Po vzniku lázní se Pozlovice dostaly částečně do stínu lázeňského místa, ale své polohy - těsné návaznosti na vlastní lázeňské území a údolní nádrž dokončenou v r. 1930 - dovedly umně využít k rozvoji rekreace a zázemí pro lázeňství. 24. 11. 1990 se obec znovu osamostatnila, v r. 1996 získala titul Vesnice roku Střední Moravy, r. 2001 byla zařazena do seznamu lázeňských míst ČR.

Nejvýznamnější památky

Dominantou obce je zrenovovaný katolický kostel sv. Martina. V průběhu husitských válek byl kostel i fara v držení kališnických kněží. Původní dřevěný kostel byl přestavěn v roce 1642 nákladem majitele panství Pavla Serenyiho. Po nájezdu Tatarů a Turků (1664) byly vybudovány nový kostel i fara. Za nájezdu Kuruců z Maďarska (1704) byly ves i fara vypáleny a nová farní budova byla vystavena v barokním stylu s erbem hrabat Serenyiů (1757). Kostel je obklopen prastarým hřbitovem a ohrazen. Pod pravou kaplí je možno shlédnout náhrobky posledních příslušníků rodu Serenyiů. Interiér kostela svatého Martina je proveden v barokním stylu. V roce 1790 až 1798 byly pořízeny historicky cenné varhany. Také hřbitov s cennými kamennými náhrobky a stélami byl rozšířen a parkově upraven. Ve státním seznamu kulturních památek jsou: kříž pod kostelem (1763), socha sv. Jana Nepomuckého (1774), Boží muka při polní cestě k Horní Lhotě (poč. 18. stol.), Boží muka při cestě na Luhačovice (1801), Boží muka při křižovatce Řetechov (1719), kamenný kříž jižně od kostela (poč. 18 století), kříž nad Martincovým mlýnem (1663). Nad obcí se nachází zřícenina hradu Starý Světlov.

Kultura a tradice

Podnikatelé jsou si vědomi, že značka „Luhačovské Zálesí“, součástí které jsou i Pozlovice, s bohatými lidovými tradicemi je i pro ně šancí v dnešní konkurenci. Řada podniků (Ogar, Koliba Černý pes) má vyhlášenou kuchyni s krajovými specialitami, i když vyrobenými ze standardně dostupných surovin. Valašský šenk Ogar si získal nečekanou přízeň nejen svým výjimečným prostředím a svou výjimečnou kuchyní, ale i výjimečnými kulturními programy, které pořádá. V rámci jeho festivalů Kulturní léto a Hudební doteky se uskutečnily již desítky akcí za nevídaného zájmu návštěvníků všech generací.

Přírodní zajímavosti

Pozlovice leží na hranici chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Svým umístěním patří do jedné z deseti oblastí s nejlepším životním prostředím v České republice. Ráz krajiny dotváří přehradní nádrž, jejíž prvotním úkolem bylo zamezení povodním a která je dnes využívána hlavně k rekreačním účelům.

Možnosti trávení dovolené

Na katastru obce vyrostlo několik velkých rekreačních zařízení, která postupně rozšiřují nabídku služeb a řada z nich je dnes nestátním zdravotnickým zařízením. Mají k dispozici 450 lůžek v lázeňských zařízeních a přes 2 tisíce lůžek ve vybaveních hotelového typu i soukromých vilách. Jejich kvalita je neustále zvyšována (samostatné soc. zařízení), doplňkové služby přímo v objektech (fittnes, solária, whirpool, sauny, bazény). Rekreační zóna a území lázeňství jsou soustředěny převážně do okolí přehrady a nabízí občanskou vybavenost všech kategorií (autokemp, penziony, hotely) a architektonických stylů, vždy však respektující okolní krajinu. V návaznosti na tento potenciál jsou rozvíjeny také živnosti - cukrárny, pohostinství, masérské služby, kadeřnictví, půjčovny sportovních potřeb. V obci jsou dvě prodejny potravin, prodejna keramiky, lázeňských oplatků. Řada podnikatelských záměrů je orientována na rozšíření nabídky pro volnočasové aktivity - tenisové kurty, kuželky, bowling, projížďky na koních, koncerty a kulturní představení, v letošním roce byla k dispozici upravená běžecká stopa.

Adresa

Pozlovice

Turistické cíle

všechny
Dětský ráj
Pozlovice
Užijte si volný den s dětmi, vnoučky i pravnoučky na novém dětském hřišti s mnoha dětskými atrakcemi, odpočinkovou zónou i občerstvením v podobě Pohod...
Pozlovice kostel sv. Martina
Pozlovice
Kostel sv. Martina: Již na počátku 15. století stál v Pozlovicích dřevěný kostel. Roku 1642 byl nákladem majitele panství Pavla Serenyiho na místě toh...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest