Historie

Hrad Brumov, 476x316, 21.98 KBHrad Brumov
Kromě toho, že je Jižní Valašsko opředené spoustu pověstí a příběhů, které tetky v krojích za večera šeptaly dětem zalezlým na peci, ma také svou slavnou historii. Původně pastevecký lid, který žil na stráních valaškých kopců vtiskl Jižnímu Valašsku svéraznou náturu, která je zde dodnes živá.

Kde se vzali Valaši?

Jestli Valaši přišli z Rumunska, Slovenska nebo spadli z nebe, to už se dneska nikdo nedozví. Jisté však je, že v šestnáctém století začali osidlovat do té doby pusté a nehostinné valašské stráně, na kterých pásli svá stáda ovcí. Chlapi v širokých klouboucíc, s ostrými tvářemi a s valaškou u pasu sháněli stáda ze širokých pastvin, ženy v širokých sukních a v botách zvaných krbce zase pečovaly doma o chalupu.
 
Život na Valašsku nebyl vždycky idylický. Valaši se bouřili a rebelovali, protože byli horké krve. V roce 1620 proti Habsburkům, v 17. století proti církvi, v 18. století zase proti bohatým. Kdepak, páni zbojníci si nic líbit nenechali. Teprve v poválečné době, kdy se na Jižním Valašsku rozběhla průmyslová výroba, řemesla a turistický ruch, se Valaši uklidnili, na zboj už nechodí a návštěvníky vítají s otevřenou náručí. 
 
Na Jižním Valašsku najdete mnoho míst, ze kterých dýchá pohnutá historie kraje. Na roubené chalupy, políčka, řemeslné dovednosti, ale také dřevěné kostely nebo stáda ovcí pasoucí se na starých pastvinách narazíte nejenom ve skanzenech, ale také při procházkách krajinou Jižního Valašska.  Vyjmenovávat všechny svědky historie by zabralo mnoho času, proto jsme je pro vás přehledně shrnuli v seznamu turistických cílů Jižního Valašska, který najdete zde: Turistické cíle Jižního Valašska. 
 
A pokud chcete poznávat historii kraje ještě podrobněji, navštivte muzea na Jižním Valašsku. Ve Valašských Kloboukách a Drnovicích najdete detaily z historie regionu a jeho řemeslné fortele, v Brumově ukázky ze života Valachů, kteří žili pod hradbami brumovského hradu a v Bojkovicích třeba valašskou školní třídu. Mnohem podrobnější informace najdete v záložce Muzea a Galerie. 
 

Lidová architektura a památky

Skvosty lidové architektury, sakrální stavby a další doklady bohaté historie stojí určitě za vidění! Specifický styl architekta Dušana Jurkoviče je příkladem originální představivosti autora a zároveň hrou s prvky lidových staveb. Od počátku minulého století přispívají Jurkovičovy budovy k faktu, že Luhačovice jsou perlou Moravy a jedním z nejnavštěvovanějších míst vůbec.
 
Barokní zámek ve Vizovicích s přilehlým parkem je ideálním místem pro oddech, či rodinnou prohlídku uměleckých skvostů, které shromáždili naši předci. Blízká destilerka Rudolf Jelínek nabízí bezbariérovou prohlídku všech procesů pálení včetně závěrečné ochutnávky pro valašsko typických produktů - slivovice, hruškovice či třešňovice.
 
Historicky významný brumovský hrad, zmiňovaný již ve 13. století byl strážnou branou Moravy při vstupu do Vlárského průsmyku. V minulosti jej dokonce navštívil sám Karel IV. Nyní již jako pečlivě udržovaná zřícenina nabízí zajímavou historicko-archeologickou expozici a rozhled do okolní krajiny. Trnková stezka však nabízí mnohem víc. Moderní i historická centra měst, malebné ukázky lidového stavitelství na vesnicích, rozmanité trekové a cyklistické stezky a hlavně nádherné výhledy do téměř harmonické krajiny, která se ve zdejším kraji dochovala.  
 
Také tragické události nedávné historie formují duší Jižního Valašska. V roce 1945 byla německými okupanty vypálena osada Ploština, ve které žilo několik desítek lidí. Na jejím místě dnes stojí Národní kulturní památník, který je tichou připomínkou okupace a obětí druhé světové války na Jižním Valašsku. 

Kalendář akcí

všechny

Nejbližší

Chystané

Turistické cíle

všechny
Lázně Luhačovice
Luhačovice
Největší moravské lázně, které se od roku 2019 pyšní oceněním European Destinations of Excellence (EDEN), jsou proslulé příznivými klimatickými podmín...
Česko-slovenský mechanický betlém
Horní Lideč
Unikátní mechanický betlém v Horní Lidči prezentuje dřevořezby čtyřicítky nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje – například Hostýn, Vel...
Hrad Brumov
Brumov-Bylnice
Zřícenina původně pozdně románského hradu s částečně zachovalými sklepními i nadzemními prostory. Brumovský hrad patří mezi zajímavé lokality Východní...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest