Muzea a galerie

Valašská izba, 476x356, 27.28 KBValašská izba
Pro všechny, kteří chtějí poznat, kulturu, historii a tradice, ale také současné umění Jižního Valašska, jsou otevřeny brány muzeí a galerií na celém našem území.

Zálesím proti proudu času

Muzeum luhačovického Zálesí
Poznejte etnografickou výjimečnost Zálesí a navštivte muzeum, které bylo založeno takřka před sto lety z iniciativy Antonína Václavíka, místního rodáka. Muzeum je centrem poznávání historie a kulturních tradic regionu v okolí Luhačovic. Expozice Známé i neznámé Luhačovice, umístěná v prostorách kulturního domu Elektra, spojuje tři pohledy na Luhačovice počátku 20. století. Představuje návštěvníkovi Luhačovice jako centrum tradičního národopisného regionu, jako místo s výskytem léčivých vod a rozvíjejícím se lázeňstvím a současně jako specifickou městskou část, vyrůstající mezi vesnicí a lázněmi. Muzeum prostřednictvím nové expozice zveřejňuje jak hodnotnou národopisnou sbírku, tak sběry z posledních let, zaměřené na dokumentaci luhačovického lázeňství a historie obce.
Expozici doplňují krátkodobé výstavy a doprovodné programy pro školy a vveřejnost. Přátelé, dobrou náladu s sebou, jdeme se něčemu přiučit…
 
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Muzeum luhačovického Zálesí
Masarykova 950, 763 26 Luhačovice
+420 577 132 883
muzeum.luhacovice@seznam.cz
www.muzeum-zlin.cz
Otevřeno celoročně
 
Muzeum lidového bydlení Kaňovice
 
Muzejní areál v Kaňovicích tvoří tzv. Hrabinova usedlost. Skládá se z obytného domu, stájí, malého sklepa a dvoupatrové sýpky. Soubor staveb z nepálených cihel pochází z 18. a 19. století. Dřevěný strop je pokrytý ochrannou vrstvou hlíny. Zdi jsou potaženy hliněnou omítkou a vybíleny vápnem. Obec Kaňovice koupila Hrabinovu usedlost v roce 2005, aby zde pořádala různé místní akce příhodně spjaté s lidovými tradicemi a vytvořila muzeum pod širým nebem, které dnes prezentuje tradiční interiéry, nástroje a zařízení.
 
Městské muzeum Slavičín
Městské muzeum Slavičín prezentuje bohatou historii města a jeho okolí. Unikátem je expozice věnovaná letecké bitvě nad Bílými Karpaty, která se odehrála v roce 1944. V nedávné době vznikla na nádvoří muzea rekonstrukce raně středověké polozemnice, která odkazuje na počátky osídlení zdejšího regionu. Další zajímavostí je lidová jizba, která znázorňuje kulturu poloměstského bydlení v první polovině 20. století.
 

Po stopách folkloru

Vesnické muzeum Kelníky
Máte-li chuť poznat něco z výjimečného etnografického fondu Luhačovského Zálesí, jistě byste neměli minout pozoruhodnou muzejní expozici, která je umístěna v té nejmenší obci regionu – v Kelníkách. V prostorách zdejšího multifunkčního domu jsou vystaveny předměty denní potřeby a jednotlivé části nábytku a krojové součásti, které byly darovány nebo zapůjčeny místními obyvateli. Sál pro muzeum připravili a členové kelnického folklorního kroužku Fěrtůšek. K muzeu patří krojový archív, který tvoří zrekonstruované kroje a krojové součásti Luhačovského Zálesí z období let 1900-1950. Jedná se o kroje ženské, svatební, sváteční, polosváteční a smuteční.
 
Obecní muzeum Kelníky
Obec Kelníky
Kelníky 1, 763 07 Velký Ořechov
+420 731 520 166
+420 605 523 848
www.kelniky.eu
 
Městské muzeum Valašské Klobouky
 
Městské muzeum ve Valašských Kloboukách provozuje dva historické objekty. Starou radnici a Červený dům. Do objektu Staré radnice (čp. 276) se sídlo muzea stěhovalo v roce 1962. V domě čp. 108 byla později zřízena závodní jídelna, dřevěnice čp. 79 s interiéry lidového bydlení padla za oběť výstavbě bytovky. Dalším muzejním objektem se tedy stal tzv. Červený dům (čp. 194, měšťanský dům z roku 1781), v němž byly v roce 1998, po stavební rekonstrukci, instalovány expozice interiéru měšťanské domácnosti, soukenictví, plátenictví a barvířství. Prostory v domě čp. 105, kde po dobu rekonstrukcí budov čp. 194 a 276 muzeum sídlilo, město Valašské Klobouky postupně pronajalo soukromým subjektům.
 
Fond Městského muzea ve Valašských Kloboukách obsahuje archleologickou a etnografickou sbírku, fotoarchiv, historickou knihovnu s fondem zámecké knihovny rodu Centner-Manner nebo expozici Pravěk Jižního Valašska. 
 
To nejatraktivnější, co do klobouckého muzea táhne nejvíce návštěvníků, je druhý muzejní objekt, tzv. Červený dům. V interiérech 19. století je prezentováno nejslavnější místní řemeslo, soukenictví, spolu s plátenictvím a barvířstvím. Návštěvník může sledovat nejen dobové zařízení světnice či černé kuchyně, ale pozná i výrobní postupy zmíněných řemesel – a třeba uvidí i tkaní na soukenickém stavu.
 
Městské muzeum
Masarykovo náměstí 276
766 01 Valašské klobouky
telefon: +420 577 320 095
muzeum (@) mu-vk.cz
 

Muzeum stavitelství a řemesel jižního Valašska

Jedná se o nejmladší valašské vesnické muzeum, které se nachází v Drnovicích čp. 64. Nalezneme zde stálou expozici věnovanou stavitelství a řemeslům na jižním Valašsku a také putovní výstavy, kterým je vyhrazen prostorný podkrovní sál.

Vizovice a Slušovice kulturní

Galerie Jiřího Holíka

Galerie obrazů a plastik výtvarníka Jiřího Holíka, člena Skupiny 4 UVU SVU Ostrava. Otevřena po předchozí telefonické domluvě.

Kalendář akcí

všechny

Nejbližší

Chystané

Probíhající

Turistické cíle

všechny
Lázně Luhačovice
Luhačovice
Největší moravské lázně jsou proslulé příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, kterým vetkl přímo pohádkovou podobu architekt Dušan ...
Hrad Brumov
Brumov-Bylnice
Brumovský hrad patří mezi zajímavé lokality Východní Moravy a zároveň je jedním z nejstarších hradů v našich zemích....
Skanzen Jižní Valašsko
Valašské Klobouky
Po vzoru rožnovského muzea v přírodě budují dobrovolníci sdružení ve spolku Jižní Valašsko podobný skanzen i ve Valašských Kloboukách. Postupně má vyr...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest