Krajina

IMG_5107.jpg, 476x316, 34.94 KB
Voňavé louky plné polních květin, tiché lesy na stráních kopců, louky, na kterých se pasou stáda ovcí, hřebeny Vizovických vrchů a chaloupky stulené v náruči Bílých Karpat, to je Jižní Valašsko.

 

 Když se na sebe v pravěku poskládaly všechny hory, začala vznikat valašská příroda. Reliéfu kraje, který se vlní mezi údolími, dominuje Vizovická vrchovina,  která se na jihovýchodě přelévá do té Luhačovické a na severozápadě zase do vrchoviny Zlínské. V tomto kraji se dříve proháněli vlci, zubři, lososi nebo medvědi, v řekách si zase stavěli své hráze bobři. V šestnáctém století díky valašské kolonizaci ubylo divokých zvířat spolu s lesy, které uvolnily místo pasekám, pastvinám a loukám. Tak se na Jižní Valašsko dostala voňavá mateřídouška a dobromysl, petrklíče a orchideje. S nimi také modré chrpy, červené vlčí máky a blatouchy. 

Krajina Jižního Valašska

Pokud se dnes vydáte na procházku Jižním Valašskem, potkáte na své cestě mnoho přírodních zajímavostí a krás. V městech a vesnicích pod horami to jsou desítky památných stromů a parků, které ve volné krajině přechází v ovocné sady obsypané modrými trnkami nebo sladkými hruškami. Ty se pak postupně ztrácí v pastvinách a v lukách vonících mateřídouškou a senem v pozdním létě, a které přímo lákají k ulehnutí do měkké trávy. Na okrajích pasek a luk stíní zelené stráně hluboké lesy, které jsou na Jižním Valašsku symbiózou jedlí, borovic a dubů,  a které na vrcholcích kopců střídají smrkové houštiny. 
 

Od pramene k přehradám

Na Jižním Valašsku byste marně hledali široká koryta velkých řek. Taková přenecháme úrodným moravským nížinám, a raději se poohlédneme po  potocích a bystřinách, které stékaji z hor do údolí, aby se rozlily do rybníků a přehrad. Největší přehradou Jižního Valašska je Luhačovická přehrada, která původně chránila lázeňské město před povodněmi a dnes je místem odpočinku, relaxace a sportu. Osvěžit se pohledem na chladivou hladinu přehrady můžete také ve Slušovicích. Tato velká vodní díla doplňují rybníky a rybníčky v menších obcích, a také léčivé prameny na lázeňské kolonádě v Luhačovicích. 
 

Vrcholy Jižního Valašska

Jižní Valašsko je místem, kde strmé vrcholy Bílých Karpat postupně přechází v mírnější svahy valašských pahorkatin. Právě ty byly odkajživa územím Valachů, protože na jejich stráních žili a hospodařili. 
Trnkové stezce vládnou Vizovické vrchy, členitá oblast z flyšových pískovců a jílovců, reliéfních sníženin, pahorkatin a vrchovin. Nejvyšší vrchol Klášťov (753 m n.m) je opředen četnými legendami. Z jižního úbočí této památné hory se otevírá nádherný výhled. Klášťov je také nejvýše položeným moravským hradištěm a cennou kulturní památkou. Areálem Klášťova vede archeologický naučný okruh dr. Jiřího Kohoutka. Nejvyšší partii tvoří skalisko zvané Čertův kámen, které umožňuje částečné výhledy do okolí. Mezi další významné vrchy patří Krajčice (730 m), Klenčov (536 m), Rysov (542 m), Suchý vrch (693 m) a Komonec (672 m). Dnes je poslední jmenovaný vrchol zalesněn a ze severovýchodního úbočí se otevírá nádherný pohled na Chřiby, Hostýnské vrchy a na hraniční Bílé Karpaty. Místní lesy jsou většinou smíšené s velkým zastoupením dubů, buků a smrků, protkané stezkami, které se doslova nabízí k nenáročné pěší turistice.
 

 

Kalendář akcí

všechny

Chystané

Probíhající

Turistické cíle

všechny
Rezervace ČSOP Ščúrnica
Valašské Klobouky
Zachráněný les se nachází za vrcholem Ploščiny v nadmořské výšce 793 m. Les, postupně měnící se v horský prales, zůstane jako přírodní rezervace České...
CHKO Bílé Karpaty
Luhačovice
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty se rozkládá na území Zlínského a Jihomoravského kraje, okresů Uherské Hradiště, Zlín a Hodonín na celkové výměře...
PR Bílé potoky
Valašské Klobouky
Přírodní rezervaci Bílé potoky tvoří dvě luční enklávy lemované lesním porostem na levém svahu Klobouckého potoka. Rezervace je vyhlášena na výměře 8,...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest