Pověsti Vysoké Pole

Jestli stál na Klášťově opravdu klášter a jestli byli na Jižním Valašsku se dozvíte v pověstech z oblasti okolo Vysokého Pole.
Klášťov, 476x196, 23.74 KBKlášťov

Klášter na Klášťově

Na Klášťově prý kdysi stával klášter (Klášťov-klášter), vypráví se, že z hory je někdy slyšet hlasy „Říme, Říme, stůj při mně!“ Původní jméno kláštera (či hradu?, podle jedné z verzí mělo jít o vizovický klášter Smilheim) ovšem bylo – Zlaté jablko. I proto má Klášťov skrývat mnoho zlata. Podle jiných zemřel poslední majitel hradu bezdětný, a proto všechen svůj majetek zakopal do země. V troskách hradu – dřevěného – se usídlili hadi a ještěři, dokonce i černí psi, jejichž oči svítily do tmy: společně strážili zlaté poklady.
Jednou tam prý dokonce kdosi v sedmimetrové hloubce zlato našel, ale v tom se objevil kohout. A když jeden z přítomných promluvil, kohout ho ukloval! Všichni se rozutekli, jáma už je dnes (roku 1925 měla jáma údajně ještě dva metry) téměř zasypaná. 
Kolem studánky jménem Kobylí, v níž se měli napájet koně z hradu, snad někdy poletují zlaté kačeny. 
Na sutinách hradu prý lidé vídali čtoucího černokněžníka. Čaroděj prý také měl na lidi schystané „mámidlo“: na vysoké jedli se v poledne objevoval dlouhý zlatý čagan. Kdo se na něj podíval, už nenašel cestu domů.

Kaple Panny Marie Vysocké

Podle pověsti se na místě dnešní kaple zjevila jedné malé pasačce Panna Marie a patou vytlačila důlek, ze kterého vyprýštila voda. A tato voda nejen chutná, ale především uzdravuje, zvláště pak děti. Je-li nemocný chlapec, jde ke studánce otec, je-li nemocné děvče, vypraví se matka. Je třeba vyjít domu před východem slunce, s nikým nemluvit, nezastavovat se, jen se modlit, nabrat vodu, na nedaleké hrušce nechat kus prádla nemocného a kousek vlasů – a jít domů. Ve vodě se má dítě vykoupat: buď se do sedmi dnů uzdraví, nebo zemře a trápení mu skončí… Říká se, že jeden hadrář kdysi prádlo rozvěšené na hrušce pobral, ale daleko nedošel a padl k zemi. Až po slibu, že vše vrátí, mohl znovu vstát. A traduje se prý, že Panna Maria Hostýnská je „na potěšení“, ale „Vysocká je na uzdravení“. 
Ke studánce se zázračnou vodou se měly již v 17. století konat „hlučné poutě“, měla tam stávat zájezdní hospoda a bývaly tam prý koupele. Roku 1706 odkázala Terezie Podstatská z Prusinovic 1000 zlatých na postavení kaple u této studánky. Kaple byla skutečně postavena, ale za josefínských změn byla zrušena a zbořena (1783). Socha Panny Marie byla převezena do újezského kostela a na místě kaple byl vztyčen kříž. Když zde později jeden oráč vyoral obraz Panny Marie, donesl jej do újezdského kostela. Ráno však byl obraz zase zpět a stejně se stalo i napodruhé. Dotřetice oráč odvezl obraz na voze párem volů – a obraz již v Újezdě zůstal.
Kolem roku 1870 byla kaple postavena znovu, a to poustevníkem Kolínkem, rodákem z Vizovic. Jako soukeníkovi se mu přestalo dařit, musel prodat chalupu a jít hledat obživu do světa. Tam mu zemřela žena a děti prý prodal komediantům. (Podle jiné verze propíjel majetek, o rodinu se nestaral, žena dostala z bídy souchotě – a když zemřela, on ani nezaplakal.) Později se v něm hnulo svědomí. Chtěl se prý oběsit, ale ze stromu, na který kvůli tomu vylezl, uviděl světla hřbitova, kde ležela i jeho žena. Od pohřbu tam nebyl, tak se rozhodl ji navštívit a poprosit o odpuštění: u jejího hrobu se rozplakal a dal se na pokání. Chodil v hábitu a s růžencem po poutích (dvakrát měl být dokonce v Jeruzalémě, později prodával „pravé jeruzalémské kříže“), zpíval a za našetřené peníze z almužen obnovil ve Vysokém Poli kapličku (podle jiné verze vydělal peníze na službě v Rakousku). Nejprve si tam postavil slaměnou boudu a sbíral další milodary po okolí. Sám dělal cihly, sám vše postavil… Dílo se mu ale prý nelíbilo, tak vše zbořil a začal – ve větším - znovu. (Dvě stěny ale údajně stojí na základech té původní kaple z počátku 18. století.) Vyprosil pak i obrazy, některé snad i sám namaloval. Spával na kameni a před sebou měl neustále umrlčí hlavu. Lidé ho měli rádi, ale časem mu úcta stoupla do hlavy: vydával se za proroka a dělal potíže újezdskému faráři. 
 
Poznámka: Jde o jediný doložený příklad poustevníka na jižním Valašsku.
 
P. Odehnal: Jižní Valašsko v pověstech (katalog), www.msvk.eu
 

Kalendář akcí

všechny

Nejbližší

Chystané

Probíhající

Turistické cíle

všechny
Lázně Luhačovice
Luhačovice
Největší moravské lázně jsou proslulé příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, kterým vetkl přímo pohádkovou podobu architekt Dušan ...
Rezervace ČSOP Ščúrnica
Valašské Klobouky
Zachráněný les se nachází za vrcholem Ploščiny v nadmořské výšce 793 m. Les, postupně měnící se v horský prales, zůstane jako přírodní rezervace České...
Hrad Brumov
Brumov-Bylnice
Brumovský hrad patří mezi zajímavé lokality Východní Moravy a zároveň je jedním z nejstarších hradů v našich zemích....
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest