Okruh šesti dědin

Okruh šesti dědin je souborem páteřních turistických cest, které nás zavedou na nejkrásnější místa v srdci mikroregionu Ploština. Dává nám bezpočet možností, jak jej absolvovat. Nejedná se totiž o jedinou stezku, ale o soubor standardně značených turistických a hippoturistických tras, které tvoří okruhy různé náročnosti.
DSC_0039.JPG, 476x316, 31.34 KB
Jen extrémním nadšencům lze doporučit jednodenní túru, při níž by přehlédli maximum zajímavostí, které trasy nabízí. Daleko příjemnější je totiž objevování Okruhu šesti dědin po částech – jen tak si můžeme vychutnat každý čarovný kout nádherných míst  ve  Vizovických vrších. Variant je opravdu mnoho a  jen pohled do mapy vám pomůže vybrat tu nejpříhodnější trasu k vaší spokojenosti. 
 
 Za  nástupní místo si můžeme zvolit například Vlachovice, Újezd nebo Pozděchov – záleží totiž odkud do mikroregionu Ploština zavítáme. Všechny tři obce mají dostatečná parkovací místa  na svých návsích. Pro ubytované hosty či pěší turisty se zase naskýtá možnost vyrazit za poznáním z obce Vysoké Pole, která leží  v pomyslném těžišti Okruhu šesti dědin. Drnovice naopak plně  uspokojí motorizované návštěvníky – oba hlavní cíle, totiž místní  Muzeum stavitelství a lidových řemesel a areál NKP Ploština s památníkem a muzejní expozicí, jsou snadno dosažitelné také automobilem. Vlachova Lhota jako nejmenší z obcí Okruhu nabízí  nejen pohostinné a útulné prostředí k samostatným procházkám, ale i místa odpočinku procházejícím poutníkům.
 
 Okruh šesti dědin neznamená pouhé pusté stezky krásnou přírodou. Jedná se o plně vybavený systém aktivního trávení volného času. Značené chodníky jsou lemovány naučnými panely s turistickými mapami a v přiměřených vzdálenostech také odpočívadly. Každá obec nabízí také úvaziště pro koně. Služby navazující na Okruh šesti dědin již neposkytují pouze obce ležící přímo na  páteřních stezkách (Drnovice, Pozděchov, Újezd, Vlachova Lhota, Vlachovice, Vysoké Pole), ale i některé další okolní obce (Loučka, Prlov, Tichov). Nejvýznamnější službou jsou půjčovny horských kol, které fungují ve všech zmíněných obcích. Po složení půjčovného a kauce se můžeme vydat na poznávání okolní krajiny na dvou kolech. Bezpočet lesních a polních cest a stezek nám dává naprostou volnost pohybu. Ta je dále umocněna možností vrátit  kolo v kterékoliv další obci zapojené do systému Okruhu šesti dědin. 
 
 Spektrum služeb poskytovaných v půjčovnách Okruhu šesti  dědin však nekončí. K dispozici jsou také GPS navigace, trekingové hole nebo audioprůvodci po naučných zastaveních. V případě  poptávky po větším množství kusů je nutná předchozí telefonická  domluva.
 

Kontakty půjčoven

  • Újezd  721 762 536
  • Vysoké Pole 577 350 813
  • Vlachovice 725 121 157
  • Vlachova Lhota 577 320 803
  • Drnovice 577 350 870
  • Pozděchov 571 456 010
  • Loučka 577 350 175
  • Tichov 723 710 275
  • Prlov 571 456 137

Kalendář akcí

všechny

Chystané

Probíhající

Turistické cíle

všechny
Lázně Luhačovice
Luhačovice
Největší moravské lázně, které se od roku 2019 pyšní oceněním European Destinations of Excellence (EDEN), jsou proslulé příznivými klimatickými podmín...
Skanzen Jižní Valašsko
Valašské Klobouky
Po vzoru rožnovského muzea v přírodě budují dobrovolníci sdružení ve spolku Jižní Valašsko podobný skanzen i ve Valašských Kloboukách. Postupně má vyr...
Česko-slovenský mechanický betlém
Horní Lideč
V Horní Lidči byl v roce 2011 uveden do provozu nový mechanický betlém. Součástí expozice betlému je kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a arch...
Luhačovské Zálesí o.p.s.MAS PloštinaMAS Vizovicko a SlušovickoMAS Hornolidečska Resort LuhačoviceVýchodní Morava
Facebook Youtube Twitter Pinterest